Mudeliring on mõeldud kõikidele noortele tehnikahuvilistele, kes tahavad osata ise asju teha ja saada aru, mis põhimõtetel tehnikaasjad töötavad, et neid siis tulevikus ise ehitada.

Mudeliringis omandavad noored algteadmised ja oskused, mis on vajalikud mudelisporti ning tegelikult ka kõikidesse teistesse tehnikaspordi aladesse sisenemiseks. Eelkõige saavad nad rakendada füüsikatunnis õpitut. Lisaks õpitakse märkama detaile, nende olulisust ning omandatakse reaalsed oskused mistahes tehniliste probleemidega toimetulekuks.

Lisaks mudelauto juhtimisvõtete ja võistlusstrateegiate omandamisele räägitakse mudeliringis auto ehitusest ja selle hoolduse põhimõtetest. Õpitakse tundma ja kasutama vajalikke tööriistu ning hooldusvahendeid. Muuhulgas disainib iga laps oma autoveermikule kere ning viib selle ise ellu. Veermiku ja kere ettevalmistamise ajal tehakse sõiduharjutusi ringis olemasolevate autodega.

Ringitööd alustame sügisel nii, et kõigepealt ehitame auto. Just sellesama auto, mille iga ringi liige peale oktoobrist aprilli lõpuni toimuvat ringitööd päriseks endale saab. Kõigil ringiliikmetel saab olema oma algosade komplekt, mis tuleb algusest lõpuni ise võistlusmudeliks ehitada (ehituseks vajalikud tööriistad on klubis kohapeal olemas).

Selleks, et veelgi informatiivsem ning põnevam oleks, kutsume külla ka oma alade spetsialiste, kes näitavad, kuidas autosid ette valmistada ja seadistada, et rajal kiirem olla ning õpetavad, kuidas erinevates võistlussituatsioonides käituda.

Ringi tegevus on planeeritud läbi kogu õppeaasta oktoobrist aprilli lõpuni. Ringiga saab liituda ka peale õppetöö algust.

Mudeliringis ootame osalema kõiki tehnikahuvilisi vanuses 10-21a.
Ringi maksumus on 30€/kuu ning ring toimub neljapäeviti kell 16-19.
Saue HOBIzone mudeliringi juhendajaks on Tarmo Nurmela.

Ringi ülesehitus:
Esimestel kordadel keskendutakse sõitmisele ja sellele, mis mudelisport endast kujutab. Seejärel sukeldutakse töölaudade taha ja hakatakse ehitama päris oma võistlusmudelit. Et motivatsiooni üleval hoida, saab iga tunni lõppedes ka klubimudelitega sõita.

Oktoober - tutvumine spordialaga, erinevate võistlusklasside ning nende erisuste tutvustamine, alustame oma autode komplekteerimist.
November - jätkub autode komplekteerimine, õpitakse värvima keresid ja vaadatakse mis detailid ja mille jaoks on autodele külge pandud
Detsember - autode valmimine ning esimesed sõidud OMA autodega
Jaanuar - ringitöö hakkab keskenduma autode seadistamisele ja nende hooldamisele. Õpilased avastavad, et mis liigub, see ka kulub ning nii õpitakse tehnikat hästi kohtlema
Veebruar - põhifookuses on autosid mõjutav füüsika ning terminitele nagu joonkiirus, kesktõmbekiirendus, ohmi seadus jpt reaalse tähenduse andmine.
Märts - teeme süvendatult võistlussõitude harjutusi ning keskendume võidusõidu psühholoogiale. Külastame üheskoos ühte võistlust klubist väljaspool.
Aprill - keskendume võistlustelt saadud kogemuste analüüsile ning oskuste lihvimisele. Ilmast sõltuvalt väljasõit auto24ringile Pärnus, kus professionaalne sõiduinstruktor viib õpilased päris ringrajaautoga sõitma.

Maksumus:
Tehnikaspordialad on paraku natukene kallimad kui näiteks male või laulmine aga oleme oma mitmeaastase kogemusega jõudnud lahenduseni, kus kunagiste tuhandete eurode asemel on läbi targa tehnikavaliku investeering kordades väiksem. Selguse huvides kirjutame selle lahti komponentidena, et vältida võimalikke üllatusi. Samuti oleme lahendanud olukorra, kus huvide muutus ei jäta suure raha eest soetatud väärt tehnikat tolmu koguma.

Ringi kuutasu on 30€ (Saue Linna elanikel on võimalik taotleda huviringitoetust vähendades seeläbi õpilase poolt makstavat summat), õppetasu sisaldab:

 • mudeliringi töös osalemist neljapäeviti kell 16-19
 • Saue HOBIzone’i ringraja kasutusõigust kõikidel avatud trennipäevadel
 • vajalike tööriistade ja töövahendite kasutamist
 • osalemist HOBIzone’i läbiviidud võistlustel 50% soodustusega osalustasult

Lisaks on õppuritel vajalik soetada võistlusmudeli stardikomplekt hinnaga 199€, mis on soovi korral võimalik tasuda 5 osamaksena (so. 5x40€) koos huviringi arvega. 

Õppekomplektis sisaldub:

 • 1:18 võistlusklassi veermik
 • Juhtimuspult koos vastuvõtjaga
 • Mootor
 • Kiiruseregulaator
 • Servo
 • 1x Aku
 • Kere
 • Pisitarvikud
 • Isiklikud põhitööriistad

Aga mis juhtub kui huvi raugeb?
Kogu õppeaasta jooksul ja selle lõppedes on võimalik mistahes põhjusel õppekomplekt kas välja osta või HOBIzone’le tagasi müüa, saades kompensatsiooni 50% ulatuses selle komplekti või komponentide uusväärtusest.

Kas see on kõik?
Kui õpilasele spordiala meeldib, võib nii nagu iga teise huvi puhul oodata kulusid võistlustele sõitudele Eesti piires või teistele “olmelistele” kuludele. Samuti sõltub pea ainult kasutajast endast tehnika remondivajadus, mis sõltuvalt õpilase hoolsusest ning trenni aktiivsusest võib olla lähedal nullile, ent pigem kõigub 10-20€ vahemikus kuus.

Lisainfo:
Tarmo Nurmela
email: tarmo.nurmela@gmail.com